Sokak szerint üzleti világ természetes velejárója a stressz, a folyamatos hajtás. Azonban fontos tudni, hogy a megállás nélküli gürcölés, a stresszdús életmód hosszú távon nagyon rossz hatással van az emberi szervezetre, akár kiégést is okozhat. Ezért most hoztunk egy útmutatót arról, hogy hogyan kezelhetők a stresszes mindennapok, hogy elkerüljük az egészségkárosodást és a kiégést.

1. Állítsuk fel a prioritásokat!

Az egyik legnagyobb stresszforrás az, hogy mindent egyszerre próbálunk megoldani. Ha egy egész lista áll előttünk feladatokkal, könnyen elveszíthetjük a fókuszt és azt az érzést, hogy mindent kontroll alatt tartunk. Fontos megtanulni tehát, hogy miként állíthatunk fel hatékonyan prioritásokat. A legfontosabb feladatokat mindig előre helyezzük, és igyekezzünk őket a nap elején megoldani, amikor még lelkesek és frissek vagyunk.

Törekedjünk arra, hogy különítsünk el időt olyan feladatokra, amelyek nagy koncentrációt igényelnek, és kerüljük a túlzott multitaskingot. Bár a multitasking népszerű, sokkal hatékonyabbak leszünk, ha egy feladatra összpontosítunk, és fokozatosan haladunk a többi felé, mintha egyszerre próbálnánk mindent megoldani.

2. Figyeljünk oda az alvásra!

Az alvás a test természetes regeneráló mechanizmusa, és a stressz kezelésében is kulcsfontosságú szerepet játszik. Amikor keveset vagy rosszul alszunk, a szervezet stresszhormonjai szintje emelkedik, ami kimerültséget, ingerlékenységet és koncentrációzavart okoz. Az alvás minősége hatással van a teljesítményünkre és a mentális állapotunkra is, ezért fontos, hogy elegendő pihenést biztosítsunk magunknak.

Igyekezzünk rendszeres időben lefeküdni, és bár ez nagyon nehéz, kerüljük a késő esti kék fényt kibocsátó eszközöket, mert ez megzavarja a melatonin termelést. Az alvási környezet is sokat számít: egy kényelmes matrac, sötétítőfüggönyök és egy csendes, nyugodt hely mind segíthetnek abban, hogy mélyebb és pihentetőbb alvásban legyen részünk.

Ha pedig még extrán megtámogatnánk az alvásunkat, vagy kifejezetten nehezen alszunk, akkor érdemes kipróbálni a Naturecan alvás kollekcióját, mely melatonin tartalmú termékeket tartalmaz a gyorsabb elalvásért.

3. Szánjunk időt a kikapcsolódásra és a feltöltődésre!

Az üzleti életben gyakran hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a folyamatos munka vezet a legnagyobb eredményre. Azonban a pihenés nélkülözhetetlen a hosszú távú produktivitáshoz. A kiégés egyik fő oka, hogy nem adunk időt magunknak a regenerálódásra. Szánjunk időt a szabadidős tevékenységekre, amelyek feltöltenek minket, legyen az sport, hobbi, vagy egyszerűen egy jó könyv olvasása.

A mindennapokban is érdemes rövid szüneteket beiktatni, amikor pár percre elszakadunk a munkától, hogy átgondoljuk a következő lépéseinket. Ezek az apró „mikro-szünetek” növelik a koncentrációt és segítenek abban, hogy a nap végéig energikusak maradjunk.

4. Alakítsuk ki a saját stresszkezelő rituáléinkat!

Mindenkinek megvannak a saját módszerei, amelyekkel oldani tudja a feszültséget, és érdemes ezeket beépíteni a napi rutinunkba. Az egyik legjobb példa erre a légzésgyakorlatok és a meditáció, amelyek tudományosan bizonyítottan csökkentik a stresszt és növelik a mentális fókuszt.

Ha úgy érezzük, hogy a feszültség kezd eluralkodni rajtunk, szánjunk pár percet egy egyszerű légzésgyakorlatra: lélegezzünk mélyen be és ki, koncentrálva a légzés ritmusára. Egy másik lehetőség a naplóírás, amely segíthet abban, hogy tisztázzuk az érzelmeinket és strukturáljuk a gondolatainkat. A rituálék kialakítása abban is segít, hogy keretet adjon a napunknak, és megadja azt az érzést, hogy kontroll alatt tartjuk a dolgokat.

5. Támogassuk a testünket egészséges életmóddal!

A stressz kezelése nemcsak mentális, hanem fizikai oldalról is fontos. Az egészséges étrend, a rendszeres mozgás és a hidratálás mind hozzájárulnak a jobb közérzethez és a stressz hatékonyabb kezeléséhez. Az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, mint a hal és a dió, bizonyítottan csökkentik a stresszhormonok szintjét, míg a magnéziumban gazdag élelmiszerek, mint a spenót és a mandula, szintén nyugtató hatással bírnak.

Az edzés pedig nemcsak a fizikai állóképességünket javítja, hanem a boldogsághormonok felszabadulását is elősegíti, amelyek természetes módon csökkentik a stresszt. Ha napi szinten szánunk időt legalább 20-30 perc könnyed mozgásra, legyen az séta, jóga vagy bármilyen más testmozgás, az jelentős változást hozhat a közérzetünkben és a stresszkezelésünkben.